Kaip paruošti augintinį bendrajai nejautrai? Ko tikėtis po?

Suprantame, kad nerimaujate dėl savo mylimo augintinio, kuriam reikia atlikti procedūrą, pritaikius bendrają nejautrą (narkozę). Norime plačiau papasakoti, kaip jai pasiruošti.

Veterinarijos gydytoja Indrė R.

3/7/20232 min read

Suprantame, kad nerimaujate dėl savo mylimo augintinio, kuriam reikia atlikti procedūrą, pritaikius bendrają nejautrą (narkozę). Norime plačiau papasakoti, kaip jai pasiruošti:

  1. Likus ne mažiau kaip 12h iki planuojamos procedūros, neduokite augintiniui ėsti.

  2. Vanduo gali būti prieinamas laisvai, tačiau likus maždaug 1 val. iki bendrosios nejautros, jį patraukite taip pat.

Kam visa tai reikalinga?

Tam, kad suleidus narkotinius vaistus, gyvūnas neišvemtų skrandžio turinio. Tai gali būti pavojinga gyvybei, kadangi narkotiniams vaistams prislopinus rijimo ir kosėjimo refleksus, augintinis skrandžio turinį gali aspiruoti (įkvėpti ir užspringti).

Kada galėsiu atsiimti gyvūną po procedūros?

Priklausomai nuo gyvūno svorio, amžiaus ir atliekamos procedūros sudėtingumo, augintinį atsiimti galėsite dar tą pačią dieną, maždaug po 1,5-4h. Mūsų klinikoje yra taikomi aukščiausi standartai, mums kiekvienas pacientas yra pats svarbiausias; kiekvienam skiriame išskirtinį dėmesį ir rūpestį, todėl pasiruošimas sterilioms chirurginėms intervencijoms dažnai užtrunka ilgiau, nei pačios procedūros atlikimas.

Ar galėsiu atsiimti gyvūną, kol jis dar miega?

Ne. Gyvūną atiduosime tik pilnai atsibudusį ir sąmoningą. Gyvūno atsibudimas privalo būti stebimas veterinarijos gydytojo, kadangi tai yra pavojingiausia gyvybei bendrosios nejautros dalis.

Kiek laiko trunka pooperacinis laikotarpis?

Pooperacinis laikotarpis trunka 7-10 dienų. Visą šį laiką privalote riboti augintinio fizinį krūvį, neprovokuoti žaidimams, lauke vedžioti tik trumpu pavadėliu (žinoma tai priklauso nuo atliktos procedūros, todėl detalesnius nurodymus paskirs veterinarijos gydytojas).

Ar augintinis po operacijos turės nešioti gaubtą (pooperacinę apykaklę)?

Priklausomai nuo atliktos procedūros ir gyvūno rūšies, veterinarijos gydytojas paskirs apsauginę pooperacinę apykaklę arba rūbą, kurį augintinis turės nešioti 10 dienų arba tol, kol reikės traukti siūles (jei reikės). Kačių patinams po kastracijos neskiriama jokia apsauginė priemonė.

Ar reikės traukti siūles?

Dažniausiai chirurginio pjūvio žaizda susiūnama intradermine slaptąja siūle, tirpiais siūlais, todėl jų traukti nereikės. Tačiau kiekvieno gyvūno atvejis yra individualus ir veterinarijos gydytojas gali paskirti kitaip.

Ar reikės atvykti pakartotinei apžiūrai?

Taip, dažniausiai po chirurginės intervencijos norime pamatyti pacientą pakartotinai po 3-ijų dienų.

Ar bus paskirti antibiotikai?

Rutininės procedūros metu (pvz.: kastracijos) antibiotikai nėra skiriami. Chirurginės procedūros atliekamos steriliai.

Ar grįžus namo reikės duoti vaistų nuo skausmo?

Po procedūros atlikimo visi reikalingi vaistai jau būna suleisti veterinarijos gydytojo, todėl Jums reikės pasirūpinti vaistų sudavimu tik nuo kitos dienos. Dažniausiai trims dienoms būna skiriami nesteroidiniai vaistai nuo skausmo ir uždegimo (NVNU). Jie gali būti tablečių arba geriamosios suspensijos pavidalu.

Kada gyvūnui galima duoti ėsti po narkozės?

Nedidelį pašaro kiekį galima pasiūlyti maždaug po 1-2h.

Ar turėčiau kažkaip pasiruošti gyvūno paėmimui po narkozės?

Taip, dažniausiai prašome, kad gyvūno savininkas pasiruoštų šiltą užklotą, kuriuo galėtų užtikrinti, kad augintinis po bendrosios nejautros bus laikomas šiltai (kadangi sumažėja kūno termoreguliacija).

Ką daryti, jei po narkozės augintinis labai inkščia/kaukia?

Kiekvieno gyvūno skausmo slenkstis yra skirtingas, tačiau kaukimas ir inkštimas dažniausiai būna dėl to, kad iš organizmo šalinasi narkotiniai vaistai. Pirmąją dieną gyvūną palikite ramioje ir būtinai šiltoje vietoje, leiskite ilsėtis ir miegoti.

Jei turite daugiau klausimų - drąsiai kreipkites telefonu: +37067720217